Rozwój komórki jajowej, zapłodnienie i wczesny rozwój zarodkowy

r_komjaj.jpg (36800 bytes)

 

 

 

 

 

 

Jajniki każdej kobiety w chwili narodzin zawierają kilkanaście tysięcy oocytów,  czyli niedojrzałych komórek jajowych. Od chwili, gdy dziewczynka  osiąga dojrzałość płciową, czyli zaczyna miesiączkować i jajeczkować, co miesiąc jedna z tych komórek dojrzewa. W naszych warunkach klimatycznych kobiety osiągają dojrzałość płciową w wieku 12 - 14 lat, a sygnałem tego jest wystąpienie pierwszej miesiączki. Należy zwrócić uwagę na to, że pierwsze cykle najczęściej są bezowulacyjne. Ale jak już pisałem, są w Polsce 12-letnie matki.

Na rysunku czerwone, grube strzałki pokazują kierunek rozwoju komórki jajowej w jajniku - od stadium oocytu do pęknięcia pecherzyka jajnikowego i uwolnienia komórki jajowej, czyli owulacji. Uwolniona komórka jajowa dostaje się do jajowodu i dzięki ruchom jego urzęsionego nabłonka przemieszcza się w kierunku macicy. Jeśli na tej drodze dotrą do niej plemniki, dochodzi do zapłodnienia. Zapłodniona komórka jajowa, nazywana zygotą, przechodzi kolejne podziały komórkowe, czyli bruzdkuje.

W wyniku bruzdkowania zygoty powstaje zarodek.
Wczesne fazy rozwoju zarodka określane są mianem blastogenezy. Podczas blastogenezy komórki zarodka przemieszczają się, tworzą charakterystyczne skupiska i zaczynają się różnicować. Różnicujące się grupy komórek dają początek różnym tkankom i narządom. Proces różnicowania komórek polega na wyłączaniu lub włączaniu aktywności poszczególnych genów, czyli odcinków DNA, kodujących różne białka komórek. W wyniku procesu różnicowania pewne komórki staną się np. komórkami mięśnia sercowego, inne zaś komórkami skóry, soczewki oka, komórkami tworzącymi zęby lub kości. itd.
 

Po przedostaniu się do macicy, zarodek zagnieżdża się w jej błonie śluzowej (endometrium). Ciałko żółte, które powstaje z pęcherzyka po uwolnieniu komórki jajowej, wydziela progesteron - hormon niezbędny dla utrzymania ciąży.

wstecz.gif (2904 bytes)   kleo_but.gif (3633 bytes)   dalej.gif (2709 bytes)