Rys. 1.
1 - prącie, 2- napletek, 3 - jądro, 4 - najądrze, 5 - moszna, 6 - nasieniowód


P A M I Ę T A J:
Jeśli współżyjesz z 3 - 5 osobami w ciagu roku lub masz wątpliwości co do wierności partnera(-rki), w przypadku zauważenia w obrębie narządów płciowych jakichkolwiek niepokojących zmian - nie lekceważ ich i udaj się bezzwłocznie do lekarza. Do czasu uzyskania wyników badań, powstrzymaj się od seksu.

Rys. 2.
1 - prostata (gruczoł krokowy), 2- nasieniowód, 3 - najądrze, 4 - jądro, 5 - moszna, 6 - żołądź, 7 - napletek, 8 - cewka moczowa, 9 - ciało jamiste prącia, 10 - pęcherz moczowy, 11 - moczowód, 12 - pęcherzyki nasienne


Męskie narządy rozrodcze

Męskie narządy płciowe również dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne, czyli to co widać na pierwszy rzut oka, i to, co widać dopiero wtedy, gdy do Romea zbliżymy się ze skalpelem. Do zewnętrznych zaliczamy prącie (członek, penis, lub jak mówią Chińczycy - jaspisowy pąk) i mosznę, w której znajdują się jądra, najądrza i nasieniowody. Jądra wytwarzają w procesie spermatogenezy męskie komórki rozrodcze - plemniki, oraz wydzielają męski hormon - testosteron. W prąciu znajdują się ciała jamiste, które podczas podniecenia seksualnego wypełniają się krwią, co prowadzi do jego usztywnienia (erekcji) i umożliwia wprowadzenie do pochwy. Viagra® działa jak zawór zwrotny w pompie na działce; przeciwdziała spadkowi ciśnienia krwi w ciałach jamistych prącia, zapewniając osiągnięcie długotrwałej erekcji.

Rysunek 2. Anatomia męskich narządów płciowych w przekroju poprzecznym.
Plemniki, czyli męskie komórki rozrodcze, są wytwarzane w jądrach. Z jąder plemniki przedostają się nasieniowodami do pęcherzyków nasiennych, gdzie mieszają się z wydzieliną gruczołu krokowego (inaczej prostaty lub stercza). Ta zawiesina plemników nazywana jest nasieniem (spermą). 1 mililitr spermy zawiera do kilkunastu milionów plemników. Żołądź jest bogato unerwioną częścią prącia, bardzo wrażliwą na bodźce dotykowe. Bodźce dotykowe wywołują wzrost podniecenia płciowego, którego kulminacją jest orgazm. Podczas orgazmu dochodzi do wytrysku (ejakulacji) kilku mililitrów nasienia. Po orgazmie nasilenie podniecenia płciowego u mężczyzn szybko spada.
 

Co warto wiedzieć?

Gruczoły żołędzi wydzielają tłustawą wydzielinę - tzw. mastkę, którą należy regularnie usuwać poprzez mycie. Przede wszystkim - higiena intymna; dezodoranty i pachnące wody niczego nie załatwią:

—codzienie odwieść napletek i myć dokładnie żołądź i zewnętrzne narządy płciowe mydłem lub płynem do higieny intymnej.
—najlepiej używać dość luźnej bielizny bawełnianej. Ta z tworzywa sztucznego sprzyja grzybicom. Zbyt obcisła może powodować bezpłodność (choroba zawodowa kolarzy).
— bieliznę należy zmieniać codziennie!

Niemożność odwiedzenia napletka, tak, aby wynicowała się żołądź nazywane jest stulejką. Stulejka to zwężenie napletka – leczenie chirurgiczne. Spoko - nie chodzi o obrzezanie, tylko poszerzenie ujścia napletka, przeprowadzane w znieczuleniu.


Obrzezanie


- zazwyczaj rytualne (u osób wyznania mojżeszowego i muzułman) usunięcie napletka: interpretowane jako oddanie Bogu przez mężczyznę swojej najważniejszej – bo zwiazanej z płodnością - części ciała. Zdania medyków co do skutków zdrowotnych tego zabiegu są podzielone.


Zmiany chorobowe


Mięsak Kaposiego (zdjęcie)
w następstwie AIDS rozwija
się u 20% chorych na AIDS
dopiero po wielu latach.
AIDS przez wiele lat
rozwija się bezobjawowo.

- zaczerwienienie, świąd, pieczenie przy odawaniu moczu, owrzodzenia, narośla, guzki - wszelkie tego typu zmiany chorobowe, które pojawiły się nagle lub „nie wiadomo skąd” - zwłaszcza po kontaktach seksualnych z przygodnymi partnerkami, mogą świadczyć o zarażeniu chorobą przenoszoną drogą płciową. W przypadku ich wystąpienia należy bezzwłocznie udać się do lekarza chorób skórnych i wenerycznych i do wykluczenia bądź wyleczenia przyczyn dolegliwości – powstrzymać się od współżycia. Uwaga - brak objawów po ryzykownym seksie nie jest żadnym dowodem nie ulegnięcia zarażeniu; wiele chorób przez długi czas przebiega bezobjawowo - np. AIDS (patrz zdj. obok). Choroby przebiegające bezobjawo można wykryć, stosując odpowiednie laboratoryjne testy diagnostyczne.
O chorobach przenoszonych drogą płciową CZYTAJ TU


Sterylizacja

 

 

 



Kastracja


- (wazektomia) - operacyjne przecięcie nasieniowodów (rys. obok), powodujące brak plemników w płynie nasiennym. Ponieważ jądra nie są usuwane, nie dochodzi do objawów towarzyszących kastracji. W większości krajów europejskich metoda z wyboru antykoncepcji u mężczyzn nie planujących większej liczby potomstwa. W Polsce prawnie zakazana.

- operacyjne usunięcie jąder, przeprowadzane obecnie najczęściej z przyczyn zdrowotnych (rak stercza, inne schorzenia androgenozależne, zmiana płci) lub rytualnych (inicjacja eunuchów). Usunięcie jąder, wydzielających męski hormon - testosteron - powoduje zmiany w drugorzędowych cechach płciowych (zanik owłosienia typu męskiego, podwyższenie głosu, zmianę sylwetki - zniewieścienie) i zanik popędu płciowego.

wstecz.gif (2904 bytes)      dalej.gif (2709 bytes)