Depo-Provera®

Urzędowy tekst informacyjny

Wydaje się z przepisu lekarza (PP)
Nazwa międzynarodowa: medroxyprogesterone acetate
Hormonum, contraceptivum
Producent: Pharmacia & Upjohn
ATC: G 03 DA , Wykaz: B

Postać leku
zawiesina do wstrzykiwania domięśniowego
(0,15 g/ml) 1 amp.
strzykawka 1 ml zawiesina do wstrz. dom.
0,15 g/ml) 1 fiolka 1 ml

Skład
1 fiolka lub 1 strzykawka jednorazowa
zawiera 150 mg octanu medroksyprogesteronu.

Działanie
Syntetyczna pochodna progesteronu o silniejszym od niego działaniu gestagennym. Nie wykazuje aktywności estrogennej, działanie androgenne leku można uznać za znikome. Stosowany w odpowiednich dawkach, hamuje wydzielanie gonadotropin przysadkowych, co zapobiega dojrzewaniu pęcherzyków Graffa i powoduje brak jajeczkowania u kobiet w wieku rozrodczym. Stosowany w odpowiednich dawkach, hamuje czynność komórek Leydiga u mężczyzn. Podobnie jak progesteron, podwyższa temperaturę ciała. Po podaniu domięśniowym uwalnia się powoli, co zapewnia długo utrzymujące się stężenie leku. Maksymalne stężenie uzyskuje się po 4-20 dniach. W 90-95% wiąże się z białkami osocza. Przenika przez barierę krew-mózg i do mleka matki. T0,5 wynosi około 6 tygodni. Wydalany jest głównie z kałem; około 44% leku wydalane jest z moczem w postaci nie zmienionej.

Wskazania
Środek antykoncepcyjny.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na medroksyprogesteron. Ciąża lub jej podejrzenie. Krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej etiologii. Nowotwór złośliwy sutka lub narządu rodnego lub jego podejrzenie. Zakrzepowe zapalenie żył, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (aktualne oraz w wywiadzie), zaburzenia krążenia mózgowego. Poważne upośledzenie czynności wątroby. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią przed upływem 6 tyg. od porodu.

Działania niepożądane
Mogą wystąpić: odczyny anafilaktyczne, powikłania zakrzepowo-zatorowe, objawy ze strony o.u.n. (m.in. wzmożona pobudliwość, bezsenność, senność, męczliwość, depresja, ból i zawroty głowy), nudności i wymioty, zmiany skórne (pokrzywka, świąd, osutka, trądzik, hirsutyzm, utrata włosów), tkliwość gruczołów sutkowych i mlekotok, podwyższenie temperatury ciała, zmiana m.c.

Interakcje
Podawany jednocześnie aminoglutetimid może w istotnym stopniu ograniczać dostępność biologiczną preparatu. Lek może wpływać na wyniki oznaczeń stężeń gonadotropin, progesteronu, pregnandiolu, testosteronu, estrogenów, kortyzolu oraz testów laboratoryjnych (m.in. tolerancji glukozy, czynności wątroby, czynności tarczycy, układu krzepnięcia).

Dawkowanie
Głęboko domięśniowo: 150 mg co 3 miesiące. Pierwszą iniekcję zaleca się podać w ciągu 5 dni po normalnym krwawieniu miesiączkowym; w ciągu 5 dni po porodzie, jeśli pacjentka nie karmi piersią lub w ciągu 6 tyg. po porodzie, jeśli pacjentka karmi piersią.